Kırıkkale İl Sıhhat Müdürlüğü’nün ‘Temel İlk Yardım Eğitimleri’ temalı seminer ilin mahalli ve ulusal basın mensuplarına da verildi.

112 Acil Servis ekibi tarafınca düzenlenen tiyatrolu eğitimde, gazeteciler hem eğlendi, hem de bilgilendirildi. Slayt gösteriler eşliğinde mevzuları özetleyen Sıhhat Memuru Murat Sezgin, gazetecilerin trafik kazalarındaki önemine vurgu yapmış oldu.

Kırıkkale’nin mahalli ve ulusal basın mensuplarının katılmış olduğu ‘Temel İlk yardım Eğitimleri’ semineri İl Sıhhat Müdürlüğü 112 Acil Servis ekibinden Sıhhat Memuru Murat Sezgin tarafınca verildi. Seminer öncesi konuşan İl Sıhhat Müdürü Dr. Mustafa Uzun, Kırıkkale genelinde 5 bin 800 kişiye ilk yardım eğitimi verildiğini belirterek, Eğitimlerimizi geliştirerek daha akılda kalıcı olması için 112 personelimizden bir tiyatro ekibi kurduk. Hem keyifli hem de bilgilendirici oluyor. İlk yardım detayları öğrenilirken ne yapılması ve ne yapmaması icap ettiğini bilmesi önemlidir. Katılımlarınız için teşekkür eder, eğitimin yararlı olmasını temenni ederim dedi.

Kırıkkale’nin acil müdahale istatistiklerinden bahseden Sıhhat Memuru Murat Sezgin, 2012 senesinde toplam vakanın 22 bin 812 bulunduğunu, bunun 2 bin 187’sinin trafik kazası bulunduğunu söylemiş oldu. Sezgin, 2013 senesinde ise 31 Ağustos’a kadar toplam olay sayısının 14 bin 923 bulunduğunu, bunun bin 407’sinin trafik kazası bulunduğunu söylemiş oldu. Sezgin, trafik kazalarında vaka yerine ilk gidenlerin çoğu zaman basın mensupları bulunduğunu, bunun için de ilk yardım eğitimlerinin basın mensuplarının daha oldukça işine yarayacağını altını çizdi. 1996 senesinde siyasetçi Aydın Menderes’in geçirdiği trafik kazasının örnek verildiği videolu slaytta, kaza sonrası boyunluk takmanın önemi anlatıldı.

Sonrasında gazetecilere tiyatrolu sahnelenen eğitimler verildi. Eğitime katılan basın mensupları katılım belgesi verildi.